Самоаналіз
педагогічної діяльності
вчителя української мови та літератури
Пасічник Оксани Михайлівни
Сьогодні закономірним є питання створення школи майбутнього, яка би плекала творчу особистість, забезпечувала умови для повноцінного фізичного, психічного, соціального й духовного розвитку вихованців, формувала людину, яка здатна будувати демократичну державу.
Упродовж кількох років я працюю над проблемою : « Розвиток творчих здібностей учнів засобами особистісно зорієнтованого навчання». Вважаю, що саме тепер від людини вимагається не лише належно виконувати свої обов’язки , а й творчо підходити до їх виконання. У такій ситуації школа зобов’язана реалізувати це соціальне замовлення,тобто формувати творчу, самостійно мислячу особистість. Саме творчість передбачає наявність в школяра здібностей, мотивів, знань, завдяки яким створюється продукт, що відрізняється новизною , оригінальністю, унікальністю. Саме творчий розвиток стимулює інтерес , мислення, дослідницьку активність. Одним словом , творчість – неодмінна умова інтелектуального та духовного зростання людини і поступального руху суспільства.
На сьогоднішній час актуальним є перехід до особистісно зорієнтованого навчання та виховання, впровадження нових ефективних технологій, під час використання яких учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб’єктами навчально – виховного процесу. Цього намагаюсь дотримуватись і я.
Словесна творчість – це могутній засіб розумового розвитку людини, перед якою відкривається світ… На мою думку , ми, вчителі, повинні допомогти дітям піднятися на нову сходинку бачення світу, досягти якісно нового етапу у своєму духовному розвитку.
Своє завдання , як вчитель- словесник , бачу в тому, щоб зацікавити учнів рідним словом. У своїй практичній роботі намагаюся використовувати комп’ютерні , інтерактивні, ігрові, дослідницькі та інші інноваційні технології навчання. Сам процес навчання здійснюю на основі творчих методів , зорієнтованих на внутрішню мотивацію , що ґрунтується на радості пізнання та успіхах. Прикладом цього є проведені такі відкриті уроки: « З палких сердець калина виростає»( урок позакласного читання, проведений у 6 класі), « Василь Сухомлинський « Квітка сонця» ( урок позакласного читання у 6 класі).
Використовуючи методологію оцінювання, намагаюся стимулювати зусилля учнів до самооцінювання, саморегуляції та самоосвіти.
Особливу увагу також звертаю на вироблення в учнів міцних навичок грамотного письма. Тому у своїй роботі використовую й традиційні вправи, словникові, пояснювальні , розподільні , вибіркові, творчі диктанти. А поруч із ними – лінгвістичні загадки, кросворди, ігри… Дитячу допитливість збуджують любовно дібрані українознавчі тексти. Працюючи над новою темою стараюсь постійно використовувати набуті раніше знання. Також значну увагу приділяю розвитку зв’язного мовлення. Ось, наприклад, на п’ять хвилин даю скласти зв’язну розповідь « Моя улюблена квітка», « Сонце та соняшник», « Мій улюблений урок», « Найкращий друг»… Стараюсь на уроках української мови враховувати міжпредметні зв’язки. Уже з п’ятого класу працюю над самостійністю учнів. У щоденній практичній роботі намагаюся дати учням не тільки необхідний багаж знань, але й виховати в них кращі моральні цінності, пробудити чутливі струни серця. Адже в житті все минає, а знання – вічні, вихованість – скарб на все життя. Щоб уроки були ефективними, цікавими для дітей у своїй практиці використовую ігрові ситуації, вікторини, жарти, ребуси, загадки, кросворди. Діти надовго запам’ятають нестандартні уроки – це урок – пошук, урок – подорож, урок – загадка, урок – казка, урок – ділова гра, урок – диспут, урок – конференція, урок – вікторина, інтегрований урок.
Під час проведення уроків використовую методи словесного, наочного, практичного, проблемного навчання та методи дослідження. Пропоную учням завдання проблемно – пошукового характеру. Значну увагу приділяю роботі з підручником і виконанню вправ на дошці. Часто даю завдання творчого характеру. Працюю над розвитком діалогічного та монологічного мовлення. Дуже люблять діти хвилинки – скоромовки, каліграфічні хвилинки написання букв.
Залучаю учнів до практичних видів діяльності - проведення мовленнєвих практикумів, мовно – літературних вечорів і свят, конкурсів, турнірів і студій знавців рідного слова, годин спілкування, інформаційних вісників, пізнавально – розважальних програм, родинних свят.
Проводжу виховні заходи для учнів та вчителів школи, батьків, вчителів методоб’єднання, широкої громадськості освітнього округу:
- виховний захід, присвячений 140 – річниці з дня народження Лесі Українки « На шлях я вийшла ранньою весною»,
- виховний захід, присвячений Дню української писемності « У барвінок зодягайся, українське слово»,
- літературна година,присвячена 155- річниці з дня народження І. Я. Франка « Галицький дзвонар»,
- літературно – музична композиція « Ми тебе не забули, Тарасе»,
- просвітницька година « Чуєш , брате мій» ( проведена в кімнаті – музей с. Крогульці, батьківщині Богдана Лепкого),
- родинне свято « Нічого не треба, нічого не хочу від світу, лишень аби мати на білому світі жила».
Слідкую за випуском інформаційних бюлетенів, літературних газет, присвячених творчості письменників.
Беру участь у міжшкільних методичних об’єднаннях вчителів української мови та літератури. Часто виступаю із доповіддю, ділюся з колегами своїм педагогічним досвідом. Так, у 2006/ 2007 н. р. було проведено урок позакласного читання « З палких сердець калина виростає» ( 6 клас), 2011/ 2012 н. р. – літературно – мистецьку вітальню ( інтегрований урок з української літератури та художньої культури) « Шевченкові дороги на Тернопільщині» ( 9 клас). Виготовила методичні розробки даних уроків.
Приймаю участь у районних семінарах. У 2008/2009 н. р. провела районний семінар класних керівників « Самоврядування в нашій школі», 2011/2012 н. р. – районний семінар молодих спеціалістів, інтегрований урок ( українська література та художня культура) « Тричі мені являлася любов»( присвячений 155 – ій річниці з дня народження І.Я. Франка)
Щорічно залучаю кращих учнів до участі у шкільних, районних олімпіадах та конкурсах:
- Всеукраїнській олімпіаді з української мови та літератури( роботи моїх учнів входять у десятку кращих);
- Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика : 2006/2007 н.р. – Городецька Христина ( 6 клас) – І місце,
2010/2011 н. р. – Потикевич Христина ( 8 клас)- ІХ місце,
2011/2012 н. р. – Косінська Леся ( 9 клас) - VІІІ місце.
- Міжнародному мовно - літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка:
2010/2011 н. р. – Гейда Руслана ( 8 клас) - VІІІ місце,
2011/2012 н. р. – Зигрій Олеся ( 7 клас) – ІІІ місце.
Мої вихованці приймають активну участь у конкурсі « Кращий відгук на сучасну дитячу прозу». Уже два роки поспіль роботи моїх учнів визнані як одні з кращих:
2010/2011 н. р.- Русин Максим ( 6 клас),
2011/2012 н. р. – Потикевич Мар’яна ( 5 клас).
У конкурсі читців поезії , присвяченій УПА, Потикевич Мар’яна та Гейда Руслана зайняли ІІ місце ( 2010/2011 н. р. )
У цьому ж навчальному році Потикевич Мар’яна також відзначена як кращий читець поезії.
Відповідно до Програми з української літератури, в основній школі (5 – 9 класи ) закладаються ази загальної освіченості учнів, їхньої естетичної підготовленості, формування суспільно – ціннісних орієнтирів, світобачення. Тому кожен наступний клас – чергова сходинка в засвоєнні нових знань з української літератури та необхідних теоретичних понять, у закріпленні та поглибленні вивченого раніше. Нова програма з української літератури відкриває більше творчих можливостей для словесника, а також стимулює його постійно підвищувати свій фаховий рівень. Це неодмінна вимога сучасного життя. Така ситуація досить приваблива, але й непроста. Адже серед багатьох вартісних і необхідних матеріалів, які з’являються на ринку навчальної літератури, є чимало небезпечних спокус, негативні наслідки яких спостерігаються вже зараз. Нова програма з літератури заново допоможе відкрити творчі біографії митців, деякі утаємничені нюанси їхнього життя. А допоможе в цьому дітям вчитель – словесник. Одним із головних завдань, які я ставлю перед собою – зацікавити дитину українською літературою, як національним мистецтвом, пробудити в дитини бажання читати та аналізувати прочитане. Цього, на жаль, не вистачає нашим дітям. Тому, коли завершую вивчати тему, проводжу узагальнюючі уроки. На них не лише пригадую вивчене, а й пробую підсумувати основні порушені проблеми і питання, зіставляю різні твори, порівнюю героїв, проводжу аналогії із сучасним.
Традиційно перед завершальними уроками - повтореннями пропоную ознайомлення з літературою рідного краю. На сьогодні майже у всіх областях України з’явилися відповідні навчальні посібники, в яких можна знайти необхідну інформацію та зразки їхніх творів. Варто лише зважити , що вони підготовлені універсально,для учнів усіх класів, тому, використовуючи їх, потрібно враховувати вікові особливості школярів. Вивчення української літератури – це новаційний процес вивчення. Але ця модель не є застиглим каноном , вона демократична й відкрита для постійного вдосконалення, дає можливість вибору як учителя, так і учня. Багато чого залежить від фахового потенціалу сучасного вчителя, а також від творчого. Саме ж таким вчителем я стараюся бути.
На уроках мови і літератури повинна панувати творча атмосфера пошуку, відкриття.
Серед найголовніших проблем в усі часи була і залишається проблема виховання. Я мрію виховати в своїх учнів людину добрих помислів, почуттів, дій, яка існує в гармонії з світом. Провідними в моїй роботі є слова Василя Сухомлинського : « Я зрозумів, щоб стати справжнім вихователем дітей, треба віддати їм своє серце».